Balıkçı ağları deniz kaplumbağalarının ölümüne neden oluyor

Manavgat Kızılağaç’ta birkaç gün önce deniz kaplumbağası ölüsü bulundu. Yapılan incelemede yeşil deniz kaplumbağası türü olduğu belirlenen hayvanın, balıkçı ağına dolanarak öldüğü tespit edildi.

Deniz kaplumbağası, iskelet yapısının daha sonra öğrencilere eğitimlerde gösterilebilmesi amacıyla Deniz Kaplumbağaları Akdeniz Fokları Kum Zambakları Koruma ve Yaşatma Derneği (DEKAFOK) Bilgi Gözlem Merkezi’nde kuma gömüldü.

Akdeniz Üniversitesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Sert, kaplumbağanın balıkçı ağına takılarak nefessiz kaldığını ve öldüğünü söyledi.

“SAYILARI ÇOK AZALDI”

Prof. Dr. Sert, şunları söyledi:

“Bu kaplumbağamız balıkçılar tarafından direkt değil de dolaylı olarak öldürülmüş oluyor maalesef. Ayaklarında ip kesikleri var. Bu şekilde takılı kalmış uzun süre. Sudan çıkamamış ve oksijensizlikten ölmüş. Balıkçılar tarafından da denize ölüsü bırakılınca kıyıya vurmuş” dedi.

Normalde 5-10 katı daha büyüklüğe ulaşıyorlar. Üreme dönemine çok uzun sürede gelebiliyor. 20 yılda ancak üreme çağına gelebiliyorlar, o nedenle sayıları çok azaldı. Bunların korunması gerekiyor, dünya çapında anlaşmalara imza atmışız, Türkiye olarak ‘biz bunları koruyacağız’ diye söz vermişiz. Bu hayvanları korumamız insan olarak doğayı korumak anlamında önemli.”

“GECE BOYUNCA NEFES ALAMADIKLARI İÇİN ÖLÜYORLAR”

Akciğer solunumu yapan deniz kaplumbağalarının nefes almak için belirli sürelerde su yüzüne çıkmaları gerektiğini anlatan Prof. Dr. Hakan Sert, sözlerine şöyle devam etti:

“Balıkçıların ağlarını attıkları yerlere gelince tehlike ile karşı karşıya kalıyorlar. Gece denizde bırakılan ağlara takılarak gece boyunca nefes alamadıkları için sabah saatlerinde ölüleri bulunuyor. Balıkçılar da korktukları için kaplumbağa ölülerini denize bırakıyor, biz de sahilde buluyoruz.”

“Balıkçılardan ricamız ağlarını gece sabaha kadar bırakmamaları, bırakıyorlarsa da kontrol etmeleri. Bu zor bir şey ama düzenlenebilir. İnsan doğanın düşmanı değil, dost bir şekilde yaşayabiliriz.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir