İnanılmaz Gizlerle Dolu Uzay ve Evren Hakkında Düşününce Bile Tüylerimizi Ürperten 15 Korkutucu Gerçek

Bazen varlığımızın küçüklüğünü sadece gökyüzüne bakarak bile hissedebiliyoruz. Sadece böyle bile içimizi ürperten uzayın ve evrenin gizemlerini, orada olup bitenler gerçekten aklımız almıyor. Gelin uzaya ve evrene dair düşüncesi bile korkunç olan bazı gerçeklere beraber göz atalım! ?

Kaynak: https://www.quora.com/What-are-the-cr…

1. Gama ışını patlamasında oluşan kutuplardan biri Dünya’ya denk gelecek olursa insanlık yeryüzünden bir anda silinebilir!

Hipernovaya giren bir yıldızın arkasında bıraktığı kara deliğin oluşturduğu gama ışını patlaması, Dünya üzerindeki yaşamı yok edebilecek kadar güçlü.

2. Dünyayı bir çırpıda yok edecek güçte olan bir başka şey ise 20 yıl kadar sonra Dünya’nın yakınından geçecek olan Kaos Tanrısı adlı asteroit.

Dünya’dan sadece 32 bin kilometre öteden geçecek olan bu göktaşı tabii ki Dünya’ya çarpmayacak ama eğer yönü biraz farklı olsaydı ortada Dünya diye bir gezegen kalmayacaktı.

3. Dünya’dan 65 ışık yılı uzaklıkta olan kurukafa şeklindeki ‘Rosetta’ adlı bulutsu. ?

4. Uzayın kokusu olur mu hiç demeyin! Astronotlar uzayın çürük yumurta, yanık metal vb. gibi koktuğunu söylüyorlar.

Bilim insanları bu kokuların uzayda ve gezegenlerin yörüngelerinde meydana gelen çeşitli kimyasal reaksiyonlardan kaynaklandığını belirtiyor.

5. Dünyamızın uydusu olan Ay, gezegenimizden her yıl 4 santimetre kadar uzaklaşıyor!

6. Büyük yıldızların patlaması olayına süpernova deniyor, belki bilirsiniz. İşte bir süpernovanın sıcaklığı 1 milyar dereceye kadar çıkabiliyor!

7. Bugüne dek tüm evrenin sadece yüzde 5’ini keşfedebildiğimizi biliyor muydunuz? Geri kalanı hakkında ise hiçbir fikrimiz yok!

8. 1971’de Soyuz 11 uzay aracıyla dönüş yolundayken hava kapağının yanlışlıkla açılması üzere üç Rus astronot boğularak ölmüştü.

O sırada araca doğru gelen ekip olaydan 15 dakika sonra gelmişler ve astronotların cesetleriyle karşılaşmışlardı…

9. ‘Vampir Yıldızlar’ diye bir şey gerçekten var. Sadece kan emmek yerine kurbanından hidrojen ve plazma emiyorlar!

www.eso.org

Bazen bu durum iki yıldızın da patlamasıyla sonlanıyor…

10. Uzayda attığınız çığlıkların duyulamayacağı gerçeği biraz ürkütücü…

Tabii bunun için diğerlerine sinyal gönderen özel cihazlarınız yoksa!

11. “Peki evrende başka yaşamlar varsa bunlar nerede Allah aşkına?!” sorusunu yönelten Enrico Fermi’nin ‘Fermi paradoksu’ adı verilen sorusu hala gündemde…

Uzaylıların varlığına hala kesin kanıt getirilememiş olsa da olmadıklarını düşünmek de saçma. Enrico Fermi’nin sorduğu ‘Uzaylılar nerede?’ sorusu bir paradoks olarak bilim insanlarının kafasını kurcalamaya devam ediyor…

12. Evrenin bileşenlerinin noktalar halinde olduğunu düşünebilirsiniz ama sicim teorisine göre bunlar tel şeklindeler!

13. Uzayda astronot kıyafetleriniz olmadan en fazla 15 saniye hayatta kalabiliyorsunuz…

Bu konuda söylentiler çok gezinse de ölüm şekliniz büyük ihtimalle boğularak oluyor. Tabii öldükten sonra vücudunuza olanlar başka bir mevzu.

14. Bizi uzay boşluğundan ve radyasyon bombardımanından koruyan tek şeyin incecik bir hava ve gaz tabakası olduğu gerçeği…

15. Şiddetli bir güneş fırtınası Dünya’daki tüm elektrik ve iletişim ağlarını çökertebilecek kadar güçlü!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir