Akaryakıt Zamlanmadan Litre Fiyatı 1.5 TL Yükselecek

Haziran ayında akaryakıt fiyatlarının vergi matrahında yapılan değişiklik, benzin ve motorinin litre fiyatında 5-6 lirayı bulan artışa neden olurken, aylardır art arda yapılan zamlar ile benzin fiyatları 40, motorin fiyatları ise 45 lira seviyelerine dayandı.

Vatandaşlar yüksek fiyatlardan yaka silkerken, Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş’ın açıklaması milyonlarca araç sahibini isyan ettirdi.

“POS KOMİSYONUNU VATANDAŞ ÖDESİN”

Ekim ayında birçok banka için yüzde 3.5 seviyesine yükseltilen pos komisyonu, akaryakıt istasyonlarını da harekte geçirdi. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, söz konusu komisyon oranları nedeniyle akaryakıt istasyonlarının büyük bir gelir kaybı yaşadığını belirterek, bu durumun önüne geçebilmek için komisyon oranının vatandaşlara yansıtılması tavsiyesinde bulundu.

TEKLİF KABUL EDİLİRSE LİTRE FİYATI 1,55 TL ARTACAK

Türkiye genelinde benzinin litresi ortalama 39,42 motorinin ise litre fiyatı 44,35 liradan satılmakta. Yüzde 3.5 oranındaki pos komisyonunun vatandaşlara yansıtılması halinde araç sahipleri, litre başına 1.55 TL’yi bulan ek ödeme yapmış olacak.

Ayrıca söz konusu teklifin, yüzdelik oran üzerinden geçerli olması nedeniyle akaryakıt fiyatları her zamlandığında, vatandaşların komisyon nedeniyle ödedikleri kesinti ücreti de otomatik olarak artış gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir