Erdoğan, 6 Şubat’ı böyle andı: Devletimiz tüm imkanlarıyla anında harekete geçerken Türkiye tek yürek oldu, asrın birlikteliği ortaya konuldu

T24 Haber Merkezi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçti. Binlerce insan kaybettiklerini anmak için saat 04.17’de enkaz başlarında ve meydanlarda toplandı. Depremzedelerin ilk günden beri enkaz başlarında arama kurtarma çalışmalarının geç geldiğine dair eleştirileri hâlâ sürüyor. 6 Şubat’ın yıl dönümünde açıklama yayınlayan Erdoğan, bu eleştirilerin tam aksine devletin tüm imkanlarıyla ilk günden itibaren alanda olduğunu söyleyerek, “Devletimiz tüm imkânlarıyla anında harekete geçerken Türkiye tek yürek, tek bilek olmuş, milletimiz depremzede kardeşlerinin yanına koşmuş, asrın felaketi karşısında asrın birlikteliği ortaya konulmuştur” dedi.

Türkiye, geçen yıl şubat ayında Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin acısıyla sarsıldı. Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’ı vuran depremde 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, 107 bin 213 kişi yaralandı.

Onlarca, yüzlerce insan hâlâ kayıp. Deprem bölgesinde yüzlerce cenaze, kimsesizler mezarlığına gömüldü. Kayıplar, kimsesizler, kaybolanlarla birlikte, yıkılan, yok olan kentlerde depremin izleri hala ilk günkü gibi duruyor.

Binlerce insan, deprem saati 04.17’de kaybettiklerini anmak için enkaz başında ve meydanlarda toplandı. 

TIKLAYIN – Türkiye’de saatler 04.17’de durdu | Binlerce insan, 6 Şubat depremlerinde kaybettikleri yakınlarını anıyor

Depremzedelerin ilk günden beri enkaz başlarında arama kurtarma çalışmalarının geç geldiğine dair eleştirileri hala sürüyor. Çadır ulaşımı, internet kesintisi, enkazlara geç ulaşan ya da ulaşmayan arama kurtarma çalışmalarına depremzedelerin tepkileri arasında.

6 Şubat’ın yıl dönümünde sosyal medya hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu eleştirilerin aksine, devletin tüm imkanlarıyla ilk günden itibaren alanda olduğunu söyledi. “Devletimiz tüm imkânlarıyla anında harekete geçerken Türkiye tek yürek, tek bilek olmuş, milletimiz depremzede kardeşlerinin yanına koşmuş, asrın felaketi karşısında asrın birlikteliği ortaya konulmuştur” diyen Erdoğan, milli birlik ve beraberliğe dikkat çekerek şunları yazdı:

“Bir yıl önce yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaybettiğimiz canların acısı ilk günkü tazeliğiyle yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor.

Yitirdiğimiz 53 bin 537 canımızın her birine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.

 

Asrın felaketinde yaralanan 107 binin üzerindeki vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimi tekrarlamak istiyorum.

Tedavileri hâlen devam eden yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar niyaz ediyorum.

İnsanlık tarihinin en kadim yerleşim yerleri arasında bulunan 11 ilimizde yaşanan yıkım gerçekten çok büyüktü.

Böylesine büyük felaketler, büyük acılar aynı zamanda milletlerin birliğinin, beraberliğinin ve kardeşliğinin gücünün sınandığı dönüm noktalarıdır.

Hamdolsun milletimiz bu acı ve bir o kadar da tarihî sınamayı başarıyla vermiştir.

Devletimiz tüm imkânlarıyla anında harekete geçerken Türkiye tek yürek, tek bilek olmuş, milletimiz depremzede kardeşlerinin yanına koşmuş, asrın felaketi karşısında asrın birlikteliği ortaya konulmuştur.

Toprağa verdiğimiz canlarımızı Fatihalarla, dualarla, hüzünle yâd ederken milletimize verdiğimiz sözleri tutmak için canla başla çalışıyoruz.

Bu çalışmaları, şehirlerimizi inşa ve ihya ederek ayağa kaldırıncaya, evi yıkılan veya kullanılamaz hale gelen son vatandaşımızı da güvenli yuvasına kavuşturuncaya kadar sürdüreceğiz.

Rabbim ülkemize ve milletimize bir daha böyle afetler yaşatmasın, bizleri böyle imtihanlara maruz bırakmasın…”

TIKLAYIN – Türkiye’de saatler 04.17’de durdu | Binlerce insan, 6 Şubat depremlerinde kaybettikleri yakınlarını anıyor

TIKLAYIN – Üzerinden 1 yıl geçti: 6 Şubat depreminin simge fotoğrafları…

TIKLAYIN – Depremzedelerden 6 Şubat isyanı: “Enkaz altındaki insanlara kendi selalarını dinlettiler; unutmak yok, affetmek yok!”

VİDEO – Hatay’da sessiz yürüyüş: Depremin birinci yıl dönümü öncesi Antakyalılar, Sümerler’den Armutlu’ya yürüdü

TIKLAYIN – 6 Şubat depremlerinde neden en yeni binalar bile yıkıldı, yapı denetim sistemindeki sorunlar neler?

TIKLAYIN – 6 Şubat’ın üzerinden bir yıl geçti: İki karede iki Antakya

VİDEO – Bin 400 kişiye mezar olan Ebrar Sitesi’nin enkazında kaybettikleri için toplandılar

VİDEO – Antakya Medeniyetler Korosu’ndan 6 Şubat şarkısı: Yara bere içinde

VİDEO – Babacan: Kahramanmaraş’ta belediyeyle iktidar aynı partiden değil mi; burada durum neden böyle

TIKLAYIN – Özel’den 6 Şubat anması: Acımızın ayrısı gayrısı olmadı; birlikte iyileşmeye çalışacağız

TIKLAYIN – Siyasilerden 6 Şubat mesajları: “Acımız taze, öfkemiz baki; yitip giden canların hesabını soracağız”

TIKLAYIN – Malatya Valiliği’nden 6 Şubat’ın yıl dönümünde 3 günlük eylem yasağı

TIKLAYIN – Depremzedeler, 78 kişiye mezar olan Hakimbey Apartmanı önünde toplandı: “Kaybettiğimiz canlar, sessizce adaletin yerini bulmasını bekliyor”

TIKLAYIN – Ezgi Apartmanı yas alanına döndü, delilleri elleriyle toplayan Nurgül Göksu isyan etti: Bu yaptığım son annelik görevimdi, kolon kesenler ise hâlâ firar!

 

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir