Görevden alınan İçişleri Bakanı Braverman’dan Britanya Başbakanı Sunak’a sert mektup: Göç konusunda ulusa ihanet etti

T24 Dış Haberler

Britanya’nın geçtiğimiz gün görevden alınan İçişleri Bakanı Suella Braverman, üç sayfalık bir istifa mektubu yazarak Başbakan Rishi Sunak‘ı yasadışı göç konusunda ülkeye ihanet etmekle suçladı.

Braverman, görevden alınmasından 1 gün sonra Başbakan Sunak’a yazdığı sert mektupta, Sunak’ın kilit politikalarda defalarca başarısız olduğunu ve göç konusunda verdiği sözleri tutmadığını söyledi. 

Braverman, Liz Truss‘ın başbakanlığının geçen yıl sona ermesinin ardından, kilit alanlarda bir dizi taahhüt karşılığında Sunak’ın kabinesinde görev almak için gizli bir anlaşma yaptığını iddia etti ve Başbakan’ın bu anlaşmaya uygun davranmadığını savundu. 

Suella Braverman, Sunak’ın Muhafazakâr milletvekillerinin desteğini kazanmasında ve 10 Numara’ya girmesinde onun desteğinin “çok önemli bir faktör” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Planınız işe yaramıyor”

Eski içişleri bakanı mektubunda Sunak’a politika önceliklerini yerine getirmede “açıkça ve defalarca” başarısız olduğunu söyledi. Braverman, “Ya size özgü yönetim tarzınız bunu yapamayacağınız anlamına geliyor ya da, şu anda kesinlikle varmak zorunda olduğum gibi, sözlerinizi tutmak gibi bir niyetiniz hiç olmadı” ifadelerini kullandı. Görevden alınan İçişleri Bakanı, “Birilerinin dürüst olması gerekiyor: planınız işe yaramıyor, rekor seçim yenilgileri aldık, sıfırlamalarınız başarısız oldu ve zamanımız tükeniyor. Rotanızı acilen değiştirmeniz gerekiyor” dedi. 

“Ulusa ihanet”

Braverman mektubunda, Ekim 2022’de İçişleri Bakanı olmayı kabul ettiği koşulların “şartları net olan bir belgede” belirtildiğini söyledi.

Braverman’a yakın kaynaklar, Sunak’ın mektubun atıfta bulunduğu ve Braverman tarafından hazırlanan belgeyi okuduğunu ve kabul ettiğini iddia ediyor.

Braverman; anlaşmanın yasal göçün azaltılması, küçük tekne geçişlerini durdurmak için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) geçersiz kılacak tedbirlerin mevzuata eklenmesi, Brexit’in kilit mevzuatının uygulanması ve biyolojik cinsiyetin korunması ve tek cinsiyetli alanların korunması konusunda okullara “kesin” rehberlik sağlanması konularında “kesin güvenceler” içerdiğini söyledi.

Sunak’ı “anlaşmamıza ihanet etmekle” ve “tekneleri durdurmak için ‘ne gerekiyorsa’ yapacağınıza dair ulusa verdiğiniz söze ihanet etmekle” suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir