Hazine binası çürük çıktı, boşaltılıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yıllardır zemininde kayma olduğu belirtilen gökdelen binası için risk raporu çıktı. Depreme dayanıklı olmadığı anlaşılan binanın en kısa sürede boşaltılması için personele sözlü talimat verildiği bildirildi. Talimatı alan personel üzgün bir biçimde eşyalarını toplamaya başladı.

SAĞLAM RAPORU VERİLMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mehmet Şimşek’in de makam odasının bulunduğu gökdelen binası yıllar önce Halkbank binası olarak inşa edilmiş, ancak dönemin Hazine Müsteşarlığı binaya bankadan önce yerleşmişti. Halkbank daha sonra binanın birebir benzerini birkaç kilometre ötede yeniden inşa ederken, Hazine Müsteşarlığının yerleştiği binanın zemininde kayma olduğu yönünde bilgiler gelmeye başlamıştı. Bunun üzerine bina çelik kafeslerle güçlendirmeye tabi tutulmuş, güçlendirme sonrası da bina için sağlam raporu verilmişti.

Ancak son yapılan incelemelerde binanın depreme dayanıklı olmayabileceği yönünde raporlar hazırlandı. Binanın tümüyle boşaltılmasına karar verildi, personelden bir an önce eşyaların toparlanması istendi.

YER BELLİ DEĞİL

Edinilen bilgilere göre, binayı boşaltma işlemi başlamış olmasına rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın nereye taşınacağı konusunda personele henüz bilgi verilmedi. Bakan Şimşek’in makamının Dikmen yolu üzerindeki eski Maliye Bakanlığı binasına taşınabileceği ancak tüm Hazine personelinin aynı binaya sığmayacağı belirtildi.

Bakanlığın bütün birimleriyle aynı yerde olabileceği tek bir bina aranıyor. Düşünülen yerler arasında ise bir süre önce büyük bölümü İstanbul’a taşınan Merkez Bankası binası da var. Ayrıca TOBB gökdelenlerinin olduğu tarafta boş bir bina arayışının olduğu bilgisi de verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir