‘İhbar Edenden Allah Razı Olsun’ Demişti: Aracında Patlayıcı ile Yakalanan Polisin Cezası Belli Oldu

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 20 Mart 2022 de polis kontrol noktasında, İstanbul’da görev yapan polis memuru A.K’nin kullandığı araçta 52 kilo 500 gram patlayıcı madde ele geçirildi. Polis memuru A.K 2 günlük gözaltı sürecinin ardından 22 Mart’ta tutuklanarak cezaevine gönderildi. 19 ay 29 gündür cezaevinde tutuklu bulunan polis memuru ve 4 sanığın Hakkari 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşması görüldü.

SAVCILIKTAN CEZALANDIRMA TALEBİ

Duruşmaya “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “terör örgütüne silah sağlama” ve “tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması” suçlarından yargılanan sanıklar ile avukatları katıldı. Görülen duruşmada savcılık makamı, esas hakkındaki mütalaasında atılı suçu işledikleri sabit olan sanıkların cezalandırılması talebinde bulundu.

POLİS A.K: TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONLARINDA YER ALDIM

Sanık polis memuru A.K, önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, “Uzun süre polislik mesleğini yerine getirdim. Bu sürede bir suça karışmadım. Terörle mücadele operasyonlarına katıldım. Benin terör örgütü ile bir bağlantım yoktur. İlk yakalandığım anda bildiklerimi anlattım. Benim suç işleme kastım bulunmamaktadır. Tek bir hata yaptım, kaçakçılık işine bulaştım ancak bu suçu bilerek ve isteyerek yapmadım. Beraatıma karar verilmesini talep ediyorum.” dedi.

SANIKLARA HAPİS CEZASI VERİLDİ

Diğer sanıklar da atılı suçlamayı kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu. Savunmaları dinleyen mahkeme heyeti, “terör örgütüne silah sağlamak” suçundan polis memuru A.K’ye 21 yıl, diğer 4 sanığa 17 yıl 6’şar ay hapis cezası vererek tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

‘İHBAR EDENDEN ALLAH RAZI OLSUN’ DEMİŞTİ

Polis A.K, 2023’ün şubat ayında görülen duruşmada, gözaltına alındığında araçta paylayıcı olduğunu bilmediği söylemiş ve “İhbar edenden Allah razı olsun” demişti.

A.K.’nin ifadesi şöyleydi:

“Ben Şemdinli’ye giderken telefonla görüştüğüm şahıslar bana elektronik malzemeleri taşıyacağımı söylediler. Eşimle boşanma aşamasındaydım. Polisler beni yakaladığında arabada patlayıcı taşıdığımı söylediler. Ben de gözaltına alındıktan sonra patlayıcı taşıdığımı öğrendim. Birine zarar gelseydi vicdanım nasıl rahat olurdu. Allah bizi ihbar edenlerden razı olsun”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx