İyi Parti, İstanbul ve Ankara’da ittifak için “CHP tarafından Akşener’in haklılığının tescilini” bekliyor

CHP Genel Başkanlık koltuğuna oturan Özgür Özel’in, yerel seçim ittifakı ile ilgili ilk mesajını, “Meral Hanım ile de görüşeceğiz” sözleriyle vermesinin ardından gözler, İyi Parti’ye çevrildi. Süreci zamana yaymayı benimseyen İyi Parti’de, “Meral Akşener’in Kemal Kılıçdaroğlu yönetimine yönelik eleştirilerinin haklılığının CHP’liler tarafından tescil edilmesi ve mesajların daha da somutlaşması” bekleniyor. 

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda 13 yıllık Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminin sona erip, Genel Başkanlık koltuğuna Özgür Özel’in oturmasıyla birlikte, dikkatler şimdi yerel seçim hazırlıklarına ve ittifak sürecine çevrildi.

CHP’nin kurultay sonuçlarını dikkatli bir şekilde inceleme kararını benimseyen İyi Parti’de, Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’nun her hafta pazartesi günleri yaptığı haftalık basın bilgilendirme toplantısını ertelemesi dikkat çekti.

Özel’in bugün de ittifakla ilgili kullandığı “Meral Hanım ile görüşeceğiz. Tüm siyasi partilerle görüşeceğiz. Kapılarımız açık, avucumuz açık el sıkmaya hazırız. AK Parti’ye kazandıracak tutumlardan uzak duracağız” ifadelerinin İyi Parti’de karşılık bulduğu öğrenildi. Bu gelişmelerle birlikte İyi Parti’de sürecin zamana yayılmasının ve CHP’den gelen mesajların beklenmesinin benimsendiği öğrenildi.

İyi Parti, İzmir’de aday açıklamıştı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından İyi Parti’de CHP’ye yönelik tepkiler artarken, Genel Başkan Meral Akşener de İyi Parti Kurultayı’nda CHP yönetimine de ağır eleştiriler getirmişti. İyi Parti, bu sürecin ardından 81 ilde kendi adayını çıkarma kararı alırken Meral Akşener, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ümit Özlale’yi aday göstereceklerini açıklamış, devamında da aday açıklamaya devam edeceklerini belirtmişti. Buna karşın kulislerde İyi Parti’nin İstanbul ve Ankara için CHP Kurultayını beklediği iddia edilse de, İyi Parti kurmayları bu iddiaları yalanlamıştı. Diğer yandan Ankara’da iş birliği yapılması gerektiğini savunan İl Başkanı Faruk Köylüoğlu, parti yönetim organlarının aldığı kararlara aykırı hareket ettiği gerekçesiyle parti yönetimi tarafından istifaya zorlanmıştı. 

“Daha net ifadelerle tescil edilmesini bekliyoruz”

İyi Parti’de 81 ilde aday çıkarma kararının arkasında güçlü bir şekilde durulması gerektiği yorumları yapılırken, CHP Kurultayında alınan sonucun ardından ise yeni bir değerlendirmenin masaya yatırılabileceğine dikkat çekiliyor.

İyi Partililer, CHP Kurultayında Akşener’in altılı masadan kalkmasını hatırlatarak, “Seçime sırtımda hançerle girmek zorunda kaldım” diyen Kılıçdaroğlu’nun delege tarafından onay görmediğine de vurgu yapıyor.

Bazı İyi Partili üst düzey yetkililer de, “Seçim sürecinde Meral Akşener’in uyarılarının haklılığı bir kez daha ortaya konmuş oldu. CHP’liler de kurultaydaki seçim sonucuyla bu haklılığı ortaya koyan bir tavır sergiledi. Şimdi biz bu haklılığın CHP tarafından daha net ifadelerle tescil edilmesini bekliyoruz. Bu mesajlar daha da somutlaştıktan sonra bazı adımlar atılabilir” değerlendirmesini yapıyor. 

Özel, ittifakı parti kurullarında değerlendirecek

Bu arada CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Parti Meclisi toplantısı ve ardından yeni oluşturulacak MYK’da yapılacak değerlendirmelerin ardından il başkanlarıyla yapılacak toplantıda ittifak konusunu masaya yatıracağı ve ittifakla ilgili il başkanlarının da görüşlerini alacağı öğrenildi. Özel’in parti kurullarında yapılacak değerlendirmelerin ardından Akşener’le bir araya gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir