Merkez Bankası’nın Yeni Başkanı Kim Olacak? İşte En Güçlü 2 Aday…

Erkan’ın istifası sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başına kimin getirileceği merak konusu oldu.

Erkan ailesi hakkında çıkan iddiaların ardından muhtemel bir istifa senaryosunda boşalan koltuk için öne çıkan adayların halihazırda PPK üyeleri olan Osman Cevdet Akçay ve Hatice Karahan olduğu iddia edilmişti.

BİRİ AKP’YE MUHALİF OLMASIYLA DİĞERİ AKP’YE YAKINLIĞIYLA TANINIYOR

Akçay, yıllardır sürdürülen hatalı ekonomi politikalarına karşı Erdoğan’a karşı yönelttiği sert eleştiriler nedeniyle yandaş medyada hedef tahtasına oturtulan isimler arasında yer alıyor. 8 PPK üst üste alınan faiz artırım kararlarında ise toplantılarda Akçay’ın daha radikal faiz artırımları istediği kulislerde konuşulan bilgiler arasında.

Buna karşın PPK üyelerinden Prof. Dr. Hatice Karahan’ın AKP’ye daha yakın bir isim olduğu bilinirken, bu özellikleri nedeniyle 31 Mart seçimleri öncesi planlanan seçim ekonomisinin Karahan liderliğinde daha kolay yürütüleceği konuşulmakta.

DIŞARIDAN ATAMA BEKLENMİYOR

Akçay ve Karahan isimlerinin yanı sıra, ekonomi kulislerinde yer alan üçüncü isim ise yine mevcut Para Politikası Kurulu’nda (PPK) üye olarak bulunan Dr. Fatih Karahan.

31 Mart seçimleri öncesi TCMB’ye dışarıdan bir atama yapılması beklenmezken, Akçay ve Karahan isimleri üzerinde bir uzlaşı sağlanamaması halinde Erdoğan’ın masasına TCMB Başkanlığı için Fatih Karahan’ın ismi götürülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir