Rus basını, Türkiye’nin, Putin’in 12 Şubat’taki Ankara ziyaretinde Putin’den yeni gaz imtiyazları talep edeceğini yazdı

TASS’ın diplomatik kaynağa dayandırdığı haberine göre, 12 Şubat’ta Putin’le görüşmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’dan gelecek gazda yeni indirimler talep edecek.

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’dan Avrupa’ya satılacak doğalgaz için Türkiye’de planlanan ana merkezi, Gazprom ile kurmak istiyor.

Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmayan ve Rus ithalatı için önemli bir “transit merkezi” haline gelen Türkiye, geçen yıl enerji şirketi Botaş’ın Gazprom’a ödemelerini 4 milyar dolar erteleme hakkı elde etmesiyle zaten büyük bir gaz indirimi için pazarlık yapmıştı.

RUSYA- TÜRKİYE ARASI SADECE 10 MİLYAR KÜP DOĞALGAZ POMPALANDI

Geçtiğimiz yıl Gazprom’dan Türkiye’ye gaz talebi son dört yılın en düşük seviyesine geriledi. Ocak-Ağustos döneminde yaklaşık 10 milyar metreküp gaz pompalandı. Gazprom’un 2023’te dış ülkelere toplam ihracatı 1985’ten bu yana en düşük seviyede gerçekleşti (69 milyar metreküp).

GAZPROM 1 TRİLYON RUBLE ZARAR ETTİ
Gazprom bir trilyon ruble (336 milyar 297 milyon 297 bin Türk lirası) net zarar etti, nakit açığı yaşadı ve nakit rezervlerinin üçte ikisini harcamak zorunda kaldı. Gazprom’un yılın ilk yarısındaki üretimi savaş öncesi seviyelere kıyasla dörtte bir oranında düşerek yerli gaz endüstrisi tarihinde bir rekor kırdı.

DOĞALGAZ RUS VATANDAŞLAR İÇİN PAHALANACAK
Gazprom’un bilançosunu düzeltmek için yetkililer Rusya’daki gaz tarifelerini yükseltiyor. Tarifeler Temmuz 2024’ten itibaren yüzde 11,2 ve Temmuz 2025’ten itibaren de yüzde 8,2 oranında artırılacak. İki yılın kümülatif toplamı, doğalgazı vatandaşlar için savaşın başlangıcından bu yana yüzde 34 daha pahalı hale getirecek.

ZAVALNY: MALİYETLER DEVAM EDERKEN İHRACAT OLMAYACAK
Duma Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny Kasım ayında yaptığı açıklamada, 2025 yılına kadar Gazprom’un daha düşük gelirler, daha yüksek vergi yükü ve gazlaştırma programı için ödeme yapma ihtiyacı nedeniyle bir trilyon ruble daha zarar edebileceğini söyledi. Ona göre, maliyetler devam ederken ihracat olmayacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir