SGK uzmanından yüksek emekli aylığı almak için kritik uyarılar… Emeklilik başvurusu için en uygun tarihler hangileri?

Vatan’da yer alan habere göre, EYT kapsamı hakkında bilgi veren SGK Uzmanı Dilek Ete, “8.9.1999 öncesinde en az bir gün prim ödeyen vatandaşlar EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamına giriyor. Bu durumda, kadınlar için 20 yıl/7200 gün, erkekler için ise 25 yıl/9000 gün prim ödeme şartı bulunuyor. SSK veya diğer sigorta kollarından emekli olabilmek için ise işe giriş tarihine göre belirlenen prim ödemeleri ve sigortalılık sürelerinin tamamlanması gerekiyor. 8.9.1999 sonrası sigortalı olanlar için ise ilk sigortalı olunan tarih ve borçlanılacak süreler büyük önem taşıyor. EYT kapsamına girmek için, borçlanılan süre kadar geriye gidildiğinde bu tarihin 8.9.1999 öncesine denk gelmesi gerekiyor” dedi.

Emekli Sandığı ve Bağ-Kur kapsamında sigortalı olanlar hakkında da açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı Dilek Ete, “Emekli Sandığı kapsamında olanlar için askerlik, doğum veya avukatlık stajı gibi borçlanmalar, ilk sigortalı olunan tarihi öne çekmiyor. Bu durumda, sigortalılık 8.9.1999 sonrası başlamışsa, EYT kapsamına girilmiyor. İtibari hizmet süresi ve fiili hizmet zammı gibi farazi hizmetler, ilk sigortalı olunan tarihi geriye çekmiyor. Ancak 1.10.2008 öncesine ait farazi hizmet süreleri sigortalılık süresine ekleniyor. Emekli maaşı bağlanması için işten ayrılma şartı bulunuyor.

Emekli başvurusu yapıldıktan sonra SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) tabi olarak çalışılabilir, ancak bu işe giriş tarihi, emekli başvuru tarihinden sonra olmalıdır. Bağ-Kur sigortalılığı bulunanlar için, aylık bağlanabilmesi adına prim borcunun ödenmesi gerekiyor. Vadesi geçmiş prim borçları, ödeme tarihine kadar olan süreler için ödenmelidir. Yaşlılık aylığı başvuruları, müracaatı takip eden aybaşından itibaren geçerli olacak şekilde bağlanıyor. Aylıklar, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için farklı tarihlerde ödeniyor” şeklinde konuştu.

Emeklilik başvurusu yapacaklara yüksek aylık almak için ne zaman başvurmaları gerektiğini aktaran SGK Uzmanı Dilek Ete, “Son olarak, eğer daha önce emekli aylığı başvurusunda bulunmadıysanız, SSK ve Bağ-Kur için 2 Ocak 2024, Emekli Sandığı için 16 Ocak 2024 tarihlerini beklemeniz, katsayıların değişeceği için aylığınızın daha yüksek olmasını sağlayabilir. Bu bilgiler ışığında, emeklilik başvurusu yapacak vatandaşların dikkatli olmaları ve gerekli tüm bilgileri doğru şekilde değerlendirmeleri büyük önem taşıyor” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir