TBMM’de 5 bin lira ikramiye düzenlemesi görüşülüyor

1-31 Ekim tarihleri arasında herhangi bir işte çalışan veya faaliyette bulunanlar, bir defaya mahsus verilen 5 bin liralık emekli ikramiyesinden yararlanamayacaklar.

Çalışmayan emeklilere, bir defaya mahsus olarak verilen 5 bin lira ikramiye, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen konutların turizm amaçlı kiralanmasıyla ilgili yasa teklifine eklenen bir önerge ile düzenlendi.

ÇALIŞAN EMEKLİLER BU AVANTAJDAN YARARLANAMAYACAK

Komisyonda kabul edilen önergeye göre, çalışan emekliler, 5 bin liralık ikramiye hakkından yararlanamayacaklar. Bununla birlikte, dul ve yetim aylığı alanlar, çalışıyor olsalar dahi bu ikramiyeden yararlanma hakkına sahip olacaklar. Önergenin gerekçesinde, 5 bin liralık ikramiyenin emekli, dul ve yetimlerin yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçladığı vurgulandı.

AKP ve MHP milletvekillerinin birlikte sunduğu ve komisyon tarafından kabul edilen bir önergeye göre, 5 bin liralık emekli ikramiyesi, 1 Ekim ile 31 Ekim tarihleri arasında herhangi bir işte çalışmayan veya faaliyet göstermeyen emeklilere ödenecektir.

DUL VE YETİMLER BU İKRAMİYEDEN YARARLANABİLECEKLER

Bu dönemde çalışan emeklilere ikramiye ödemesi yapılmayacak. Dul ve yetimler ile iş göremezlik derecesine sahip olanlar ise ikramiye tutarından kendi paylarına düşen oranda faydalanabilecekler. Dul ve yetimler için özel bir düzenleme ile Ekim ayında çalışmamış olma koşulu aranmayacak. Bu nedenle Ekim ayında çalışsalar dahi dul ve yetimlere 1,250 ila 3,750 lira arasındaki ikramiyeler ödenecektir.

Bu ikramiyeden kaynaklı olarak haciz ve kesinti yapılamayacak, ancak haksız ödemelerin geri alınabilmesi amacıyla aylıklardan yüzde 25 kesinti uygulanacaktır. Ödemeler Hazine bütçesinden karşılanacak, ve Cumhurbaşkanı, bu ödemeleri gerçekleştirebilmek için yılın bütçesine ilgili kaynağı ekleyecektir. Önergenin gerekçesinde, bu ödemenin sigortalıların yaşam standartlarını yükseltme amacını taşıdığı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir