Veliler endişeli: Fiyatlar 1 milyona dayandı

Özel okullarda zam tartışması sürüyor. Erken kayıt dönemi başlarken çoğu özel okul 2024-2025 eğitim dönemi için fiyatlarını açıkladı. Henüz resmi bir oran gelmedi ancak hesaplamalar, yeni öğretim dönemi için zam oranının yüzde 60 olacağı yönünde. Ancak bunun iki katı fiyat uygulayan okullar da var.

NTV’nin haberine göre, özel okul temsilcileri ise yüzde 60 zammın, artan maliyetler nedeniyle yeterli olmayacağı görüşünde. Sektör temsilcileri, fiyat artışının en az yüzde yüz olması gerektiğini belirtiyor.

VELİLER DENETLEME TALEP EDİYOR

Veliler özel okul fiyatlarının denetlenmesini istiyor.

Özel okul temsilcileri ise, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği zam oranında artan maliyetlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguluyor.

ROBERT KOLEJİ 1 MİLYON’A ULAŞACAK

Bu zam oranı ile birlikte ortalama kolejlerin bile ücretleri 200 bin TL’yi aşacak. Örneğin 150 bin TL’lik ücreti olan bir kolej 240 bin TL’ye ulaşacak. Eğitim ücretlerinde her yıl rekoru elinde bulunduran Robert Kolej’in ücreti ise 1 milyona ulaşacak. Geçen yıl 7 gün yatılı peşin eğitim ücreti 631 bin 500 TL olduğu kolejde yüzde 60 artışla bu yıl ücret 1 milyon TL’ye yaklaşacak.

Bu yıl 278 bin 919 TL olan Saint Michel Fransız Lisesi 440 bin TL’ye; Saint-Joseph Fransız Lisesi ise 387 bin TL’den 610 bin TL’ye ulaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir