Yeni efsane Bayraktar TB3 piste çıktı: Şimdi onlar düşünsün!

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar insansız hava araçları arasına yeni bir üye katılıyor. Bayraktar TB3 ismiyle çıkacak olan SİHA, gelecek dönemde hizmete girecek TCG Anadolu amfibi hücum gemisi üzerinde bulunan kısa pistten kalkış yapabilecek. Üstelik her ne kadar ABD de bu alanda çalışıyor olsa da bu özelliğiyle dünyada ilk olacak. Bugün ise ilk koşu testini tamamladı.

Bayraktar TB3, ilk koşu testini tamamladı!

TCG Anadolu amfibi hücum gemisi, geçtiğimiz yıl suya indirildi. Bu yılın ilk çeyreğinde de son test süreci başladı. Ardından kabul testleri tamamlanıp envantere alındı. Hatta İstanbul sahilinde üzerinde Bayraktar TB3 ve Kızılelma prototipleri konumlanmış şekilde ziyarete de açıldı. Şu anda ise verilen görevleri yerine getiriyor.

Bu gemide F-35 kullanılması planlanıyordu. Fakat ABD ambargosu nedeniyle F-35 satışları süresiz rafa kaldırıldı. Yani Türkiye artık proje içerisinde değil. Ayrıca değil F-35, F-16 satışı bile yapılmıyor. Bu nedenle Türkiye, TCG Anadolu’yu SİHA ve helikopter gemisine çevirme kararı aldı.

Bu talebe karşılık geliştirme sürecine şekil verilen Bayraktar TB3 ise Bayraktar TB2’nin daha uzun, geniş, yüksek ve katlanabilen kanat yapısına sahip bir versiyonunu olarak karşımıza çıkıyor. Tabii gelecekte sabit kanatlı 2. bir versiyonu görmemiz mümkün.

Bayraktar TB3’ün getirdiği bir diğer önemli yenilik de fiyat-performans erkinliğini koruyarak Bayraktar TB2’nin neredeyse 2 katı kadar yük taşıyabilecek oluşu. Tabii bu durum tasarıma da etki ediyor. Fakat yalnızca mühimmat değil. Farklı görevlere göre podların takılmasına olanak sağlayacak.

Baykar, ABD ile yarışta!

Bu alanda Baykar’ın yalnız olmadığını belirtelim. ABD’nin en ünlü SİHA’larından MQ-9 Reaper’ı geliştiren General Atomics de TB2-TB3 örneğinde olduğu gibi MQ-9’un katlanır kanatlı, kısa veya uzun pistli gemilerden kalkabilecek modeli üzerinde çalışıyor. Bu araca da MQ-9B STOL isimlendirmesi yapılacak.

Her ne kadar katlanır kanatlı uçak gemisi (amfibi dahil pistli gemiler) için özel üretilen ilk SİHA’yı Baykar tanıtmış olsa da General Atomics ilk uçuran ve envantere gireni yaparak tarihe geçmek istiyor. Fakat Baykar CTO’su Selçuk Bayraktar her alanda dünyada ilk olacaklarını söyledi. Nitekim ilk koşu testini başarıyla tamamladı.

Bayraktar TB2 vs TB3 SİHA özellikleri

Özellikler Bayraktar TB2 Bayraktar TB3
Kanat açıklığı 12 metre 14 metre
Uzunluk 6.5 metre 8.35 metre
Yükseklik 2.2 metre 2.6 metre
Seyir-En yüksek hız 70 knot – 120 knot 125 knot-160 knot
Faydalı yük kapasitesi 150 kg 280 kilogram
Silah istasyonu sayısı 4 6
Haberleşme-Kumanda menzili: <300 km
SATCOM
SATCOM
En yüksek kalkış ağırlığı 700 kg 1450 kg
Havada kalış süresi 27+ saat 24+ saat
Kalkış ve iniş Otomatik Otomatik
İtki tipi 105 HP-Rotax 912
170 HP- TEI PD-170
170 HP- TEI-PD170
225 HP- TEI-PD222ST (iddia)
Mühimmat L-UMTAS
MAM
Cirit
BOZOK
TOGAN
KUZGUN
L-UMTAS
MAM
Cirit
BOZOK
TOGAN
KUZGUN
Diğer -Gerçek zamanlı görüntü aktarma sistemi (BGAM)
-3 yedekli aviyonikler ve sensörler
-ASELSAN CATS
-GNSS uydu navigasyon sistemi
-Katlanır kanat yapısı
-Görüş hattı ve görüş hattı ötesi haberleşme
-Kısa pistli uçak gemilerinden kalkış ve iniş

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir